Parduotuvėse galima įsigyti ne tik įvairiausių rūšių mėsos, bet ir skirtingų jos dalių – vientisos išpjovos, kumpio, sprandinės, gražiai atpjauto antrekoto... Ne visada paprasta susigaudyti, ką geriau rinktis, kokią mėsą – su kaulu ar be jo – pirkti.
Pirkti mėsą su kaulu dažnai yra pigiau, o kai kurie žmonės įsitikinę, kad kaulai netgi suteikia papildomo skonio ir kvapo. Yra daugybė patiekalų, kai mėsą gaminame su kaulu, – kepti šonkauliukai, įvairių mėsos dalių, pavyzdžiui, šoninės ar nugarinės, kepsniai, karka, pagaliau, – visas keptas paukštis – višta, antis ar kalakutas Su kaulu mėsos patiekalą galima patiekti estetiškiau: gardžiai lėkštėje atrodo gra- žiai išpjaustyti avienos šonkauliukai ar jautienos didkepsnis „T-bone“, kuriam kaulas suteikia svarbiausią išskirtinumą – vienoje kaulo pusėje yra išpjova, o kitoje – nugarinė. Niekam nekiltų mintis iš šio gurmaniško kepsnio šalinti kaulą.
Greitai ir lengvai iškaulinti ir išgyslinti mėsą gali tik specialistas. Profesionalūs mėsos išpjaustytojai neapsieina be spe- cialių peilių, šiam darbui naudojamos skirtingų formų geležtės. Peilių ilgiai taip pat skiriasi – universalus yra 12–15 cm, taip pat mėsininkai turi 15–20 cm, 18 cm ir kitokių peilių. Dar reikia turėti peilio ašmenų suvedimo įrankį, peilio galąstuvą, pjūklą kaulams. Šitaip „apsiginklavusiems“ mė- sininkams nesvarbu, kokią mėsą išdarinė- ti – produktas bus geras ir kokybiškas.
Žinoma, jei sugebate panaudoti visus išpjaustytus produktus – kaulus, sausgysles, riebalus, kremzlines dalis, – verta patiems mokėti iškaulinti mėsą. Bet jei niekada šio darbo nesate darę, geriau pirkti teisingai išpjaustytą mėsą, nes tam reikia įgūdžių ir patirties, o kitaip galima pažeisti raumenis ir suga- dinti produktą.
Jei norite, kad toks darbas būtų vieni juokai, įsigykite iškaulini- mo peilį. Beje, šis įrankis puikiai praverčia ir kasdienėje virtuvėje. Skirtingai nei profesionalams skirti įrankiai, kurių kainos gali siekti ir kelis šimtus eurų, paprasti buitiniai iškaulinimo peiliai kainuoja kiek įprasti. Iškaulinimo peilis yra itin plonas ir labai aštrus. Po ranka teturint net ir vieną tokį įrankį su juo galima pjaustyti bet kokią mėsą – nuo paukštienos iki jautie- nos ar žvėrienos. Jis puikiai tinka pjaustyti ir kitiems produktams, pavyzdžiui, daržovėms.
Kad peilis tarnautų kuo ilgiau ir neatšiptų, jo geriau neplauti indaplovėje. Taip pat patariama jį laikyti specialioje kaladėje, o ne kartu su kitais peiliais, mėsą ar kitus produktus pjaustyti ant medinės lentelės. Žinoma, virtuvėje galite išsiversti ir be specialaus peilio – svarbu, kad naudojamas įrankis būtų labai aštrus, o smul- kesnei mėsai iškaulinti tiks siauras peilis lanksčia geležte.
Jei ant virtuvės stalo atsidūrė kiaulienos gabalas su kaulu, bet norite kepti kepsnį be jo, pasistenkite teisingai jį iškaulinti. Padėkite mėsą ant pjaustymo lentelės ar stalo ir gerai išgaląstu peiliu horizontaliai pjaukite išilgai raumens kiek galima arčiau kaulo, stengdamiesi nepažeisti mėsą dengiančios plėvelės. Kitaip kepama kiauliena išdžius, iš jos gali išbėgti visos sultys.
Prieš iškaulindami mėsą pirmiausia nuspręskite, kam dar ketinate naudoti kaulus. Jei norite, tarkime, iš jų išsivirti sriubos, geriau ant kaulo mėsos palikti šiek tiek daugiau – sriuba bus skanesnė.
Sunkiausia, žinoma, iškaulinti paukštieną, nes jos kaulai labai smulkūs, todėl dažniausiai stengiamasi dailiai išpjauti tik krūtinėlę ir šlaunelių mėsą. Visa kita mėsa su kaulais taip pat gali būti panaudojama gardžiai sriubai. Norint lengviau išpjauti krūtinėlę, pirmiausia reikia pašalinti išsišakojusį krūtinkaulio kaulą. O jei reikia vištienos šlaunelių mėsos, be kurios neįsivaizduojami „Kijevo“ kotletai, pirmiausia teks nulupti odelę, perpjauti šlaunelę pusiau, atskirti nuo blauzdelės ir išpjauti jos kaulą.
Kartais tikrai verta rinktis mėsą su kaulu: nusipirkę jautienos kulninės išpjaustytus kaulus galite palikti sriubai, o iš mėsos pasigaminti skanų troškinį. Nušausite du zuikius – mažiau sumokėsite ir turėsite produktų dviem patiekalams.
Jei neturite itin aštrių ar specialių iškaulinti skirtų peilių, galite pasinaudoti keliomis gudrybėmis. Pavyzdžiui, prieš bandydami išpjauti įmantresnį kaulą mėsą šiek tiek pakepkite ar pavirkite – tuomet tai padaryti bus paprasčiau. Tą patį galima pasakyti ir apie šaldytą mėsą. Jei ją vėsinate ištrauktą iš šaldiklio, kaulą pjaukite jai dar visiškai nesuminkštėjus.