Uzbekiški šašlykai niekada neprisvils

Gaminant uzbekiškus šašlykus dažniausiai naudojamas avienos kumpis, jis susmulkinamas 30–40 gramų gabalėliais. Jie marinuojami žalioje arbatoje nuo 3 iki 6 valandų, į ją dar įbėrus sukapotų kalendrų lapelių. Šašlykai sumaunami ant mažų, maždaug 30 centimetrų ilgio iešmelių, o tarp kiekvieno avienos kumpio gabalėlio įterpiamas ir riebalo – avienos lajaus – gabalėlis. Tirpdami riebalai tolygiai pasiskirsto ir ant mėsos gabalėlių, ir ant viso iešmo, šis įkaista, tad mėsa iškepa iš vidaus. Kepant jokiu būdu negalima šašlykų palikti be priežiūros, nes iešmeliai visiškai plokšti ir patys nė trupučio nepasisuka. Vos tik pagaminus patiekalą reikia kuo greičiau valgyti – tik tada jų skonis ir kvapas yra nepakartojamas. Prie uzbekiškų šašlykų įprasta patiekti tik marinuotus svogūnus.

Gruziniškų šašlykų turi būti daug

Pirmas ir pats svarbiausias žingsnis – tinkamos mėsos pasirinkimas. Norint iškepti tikrų gruziniškų šašlykų kiaulienos kumpis yra per prastas, reikalinga kokybiškesnė mėsa, tad patiekalas turėtų būti gaminamas iš riebesnės sprandinės dalies. Gruziniški šašlykai nuo lietuviškų skiriasi savo dydžiu, nes mėsos gabalėliai yra kone dvigubai didesni. Dar vienas skirtumas tas, kad mėsa nėra marinuojama – ji ir taip turėtų būti gera, tad gardinti pakanka pipirais ir druska.

Maunant mėsos gabalus ant iešmo svarbu nepalikti tarpelių: jie turi vos liestis, tačiau nebūti suspausti. Paruoštų iešmų negalima laikyti virš liepsnų – po jais turi rusenti žarijos. Baigus kepti dar nereikėtų skubėti šašlykų valgyti. Nuimtą nuo iešmų mėsą sudėkite į puodą, pilną smulkiai pjaustytų svogūnų, šių turėtų būti maždaug dvigubai daugiau nei mėsos. Šašlykai sugeria svogūnų sultis, todėl iki dešimties minučių taip palaikyti tampa minkšti ir lengvai kramtomi. Tik po to juos patiekite su žalumynais, pomidorais, agurkais, gruziniška duona.

Armėniški šašlykai turi paslaptį

Kad gera mėsa yra svarbu, pripažįsta ir armėnų kulinarai. Tinkamiausia mėsa laikoma mažiausiai dirbęs raumuo, kitaip ją teks ilgai marinuoti. Gaminant armėnišką šašlyką marinatas paprastai gardinamas bazilikais ir raudonėliais. Nereikėtų čia iš karto dėti svogūnų, jų įberkite tik valandą prieš kepimą.

Veriant supjaustytus mėsos gabalus ant iešmo svarbiausia nepalikti tarpelių. Mėsa neturėtų kabėti ar kristi, užmauti reikia labai tvirtai ir tolygiai. Kai mėsa suverta, ją reikia masažuoti, siekiant suvienodinti visus mėsos gabalus į tolygią masę. Tada šašlykai iš išorės gražiai skrunda, o viduje mėsa garuose troškinama, todėl tampa itin sultinga. Kepant armėniškus šašlykus jų nereikia dažnai vartyti. O patiekti geriausia su šviežiomis daržovėmis ir prieskoninėmis žolėmis.

Receptas

Mėsos vėrinukai

kepti su daržovėmis

0,5 kg vištienos krūtinėlės

2 nedidelės cukinijos

8 maži pomidorai

3 mėlynieji svogūnai

3 saldžiosios paprikos

Marinatas:

6 česnako skiltelės

1 nedidelis svogūnas

150 ml alyvuogių aliejaus

100 ml vandens

0,5 šaukštelio kalendrų grūdelių

0,5 šaukštelio kario prieskonių

1 šaukštelis džiovintų bazilikų

1 šaukštelis džiovintų rozmarinų

Kaip gaminti:
  1. Supjaustykite vištieną ir visas daržoves vidutinio (3–4 cm) dydžio skiltelėmis arba griežinėliais – svarbiausia, kad gabalėliai būtų kuo vienodesni.
  2. Į virtuvinį kombainą sudėkite visus marinatui skirtus produktus ir sutrinkite iki vientisos masės. Jei mėgstate aštresnį maistą, galite įdėti pusę aitriosios paprikos ankšties ir šiek tiek imbierų.
  3. Į gilų indą sudėkite mėsą, daržoves, supilkite marinatą, sumaišykite ir palikite mažiausiai vienai valandai.
  4. Tuo metu medinius iešmelius pamerkite į vandenį, kad kepant nepradėtų svilti. Verkite ant iešmelių paeiliui visas daržoves ir vištieną.
  5. Kepkite 20 minučių ir iš karto patiekite.