Faršas

pavadinimas vienas, skirtumu DAUG

Be faršo neįsivaizduojame nei cepelinų, nei balandėlių, nei daugybės kitų valgių – nuo šio mėsos gaminio kokybės labai priklauso patiekalo skonis ir jį gaminančiojo kulinarinė sėkmė.

Faršas ar smulkinta mėsa?

Specialistai pastebi, kad faršas ir smulkinta mėsa dažnai painiojami. Smulkinta mėsa – tai iškaulinta ir susmulkinta mėsa, kurioje gali būti įdėta ne daugiau nei 1 proc. druskos, o faršas yra produktas iš smulkintos mėsos ir įvairių priedų. Jame druskos dalis gali būti didesnė, jis gali būti arba pusiau, arba visiškai paruoštas kepti. Faršas skiriasi ir tuo, jog ant pakuotės visada nurodoma mėsos dalis procentais masėje. Rekomenduojama rinktis tokį faršą, kuriame mėsos dalis yra didžiausia.

Parduotuvėse parduodamoje faršo masėje įprastai būna apie 1,5–2 proc. druskos, tačiau gaminyje yra ne tik jos. Faršas ruošiamas iš smulkintos mėsos, be druskos gali būti įdedama ir kitų įvairių priedų: baltyminių produktų, skaidulinių medžiagų, daržovių, prieskonių ar maisto priedų.

Kas lemia kaloringumą

Faršo kaloringumas priklauso nuo mėsos rūšies. Įprastai kiaulienos faršas yra pats riebiausias – jam gaminti ir mėsa naudojama riebesnė, įdedama papildomai riebalų. Dėl to jis gali būti maišomas su jautienos – taip pagerinamas skonis, faršas tampa mažiau riebus. Lyginant faršą ir nemaltą mėsą, siūloma rinktis gryną mėsą. O faršą verčiau susimalti patiems – taip pavyks išvengti papildomų riebalų ir įvairių priedų, įprastų ruošiant mėsą parduotuvėse. Toks produktas bus ir sveikesnis, ir naudingesnis organizmui.

Siekiantiems numesti svorio, patariama rinktis maltą paukštienos krūtinėlę ir pasigaminti sriubos su kukuliais. Vištienos arba kalakutienos krūtinėlę reikia sumalti, pagardinti pipirais, druska, suformuoti kukulius ir dėti į mėgstamą daržovių sriubą. Gaminant tokius patiekalus su faršu papildomų kilogramų rizika yra mažiausia.

Kad būtų sultingas ir minkštas

Profesionalai pataria ruošiant vakarienę namuose, faršą gaminti patiems. Tereikia sumalti kiaulieną, įberti pipirų, druskos, labai tinka bazilikai – jie suteikia gerą skonį. Galima įberti rozmarinų. Mėsos minkštinimui tinka vanduo ir manų kruopos. Ne pienas, bet būtent vanduo. Prisotintas vandens faršas tampa sultingesnis ir drėgnesnis, vandenyje išbrinkę manai jį sulipina, o įmušus į masę kiaušinį jis geriau joje pasiskirsto.

Mėsos faršui galioja skirtingos gaminimo taisyklės. Pavyzdžiui, jautienos faršo minkštinimui tinka vanduo ir krakmolas, tada jautienos faršo kotletai kepami gražiai išsipučia ir kepant neišbėga mėsos sultys.

Patarimas

Paruošta faršo masė turėtų būti nedelsiant įvyniojama arba supakuojama, jei nėra iškart naudojama. Supakuotą faršą būtina laikyti atšaldytą iki ne aukštesnės nei +4 oC temperatūros. Kai kurie žmonės grįžę iš parduotuvės faršą skuba sudėti į kitą indą. To daryti nereikėtų. Maistui skirti maišeliai, į kuriuos pakuojama mėsa, yra tinkami laikyti ilgesnį laiką, o perkeliant faršą jį neišvengiamai veikia temperatūrų kaita. Ir taip jos paprastai neišvengiama, kol mėsa iš parduotuvės pasiekia šaldiklį namuose, todėl papildoma temperatūrų kaita dar kartą keičiant indus yra visiškai nerei- kalinga.

Greitas užkandis

Su faršu galima greitai ir paprastai paruošti gardžių užkandukų. Vaflių lakštus reikia supjaustyti norimo dydžio kvadratėliais, pertepti pasirinktu jautienos, vištienos arba kiaulienos faršu: jo sluoksnis turėtų būti poros milimetrų storio ir užteptas ne iki pat vaflio kraštų. Tada užkandukus reikia apvolioti kiaušinio plakinyje ir iškepti. Juos galima valgyti tiek šiltus, tiek šaltus – ir taip, ir taip išlieka skanūs.

Mėsos faršo maistinė vertė